Post job

This question is about average cost of groceries by state.

Is buying groceries cheaper than eating out?

By Zippia Team - Sep. 1, 2023

Yes, buying groceries is generally cheaper than eating out. For example, the average cost of a meal made with groceries at home is only $4 per person, compared to a whopping $13 per person at a restaurant. To put that in perspective, a family of four that only eats at home for dinner would spend just under $500 per month, compared to $1,600 eating out every night.

Additionally, eating at home also comes with the general benefit of better nutrition, which can save you a lot in the long run.

Is buying groceries cheaper than eating out?

Choose from 10+ customizable resume templates

Zippia allows you to choose from different easy-to-use templates, and provides you with expert advice. Using the templates, you can rest assured that the structure and format of your resume is top notch. Choose a template with the colors, fonts & text sizes that are appropriate for your industry.

undefined Resume
undefined Resume
undefined Resume
undefined Resume
undefined Resume
undefined Resume
undefined Resume
undefined Resume
undefined Resume
undefined Resume
undefined Resume
undefined Resume
undefined Resume
undefined Resume
undefined Resume
undefined Resume

Search for jobs

Jobs near you

Related questions For average cost of groceries by state